Cukrzyca jest chorobą, która może rozwijać się od dłuższego czasu z dość subtelnymi objawami, wiązanymi z gorszym samopoczuciem albo innymi schorzeniami. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać ją o czasie i szybko rozpocząć leczenie.
Mianem cukrzycy określa się kilka chorób metabolicznych, które łączy hiperglikemia – podwyższony poziom glukozy (cukru) we krwi. Gdy ilość glukozy we krwi jest zbyt wysoka, wówczas ma to połączenie z defektami funkcjonowania czy produkcji insuliny.
Poważne konsekwencje cukrzycy
Nieleczona cukrzyca może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Zalicza się do nich między innymi zaburzenia i niewydolności organów takich jak oczy, nerwy, naczynia krwionośne, nerki, serce. Właśnie dlatego cukrzycę najlepiej rozpoznawać szybko i jak najszybciej wdrożyć też właściwe leczenie.
Najczęściej spotykane objawy cukrzycy:
- wielomocz – znacznie większa częstotliwość oddawania moczu
- zwiększone pragnienie – picie dużych ilości napojów
- większy apetyt – chory ma zwiększoną potrzebę jedzenia
- chudnięcie – dochodzi do niego nawet pomimo większego apetytu
- gorsze samopoczucie – senność, apatia, zmęczenie
Te objawy cukrzycy nierzadko są bagatelizowane, co może następnie prowadzić do opóźnienia w rozpoczęciu leczenia. Jeśli zatem są one obserwowane, warto skorzystać z diagnostyki.
Jak diagnozuje się cukrzycę?
Diagnostyka cukrzycy nie jest skomplikowana – w tym celu najczęściej przeprowadza się badania krwi oraz badania moczu. Takie badania kliniczne w Poznaniu wykonuje wiele placówek państwowych oraz prywatnych. Podstawowe badanie to zmierzenie poziomu glukozy we krwi – krew pobierana jest z palca albo z żyły w zgięciu łokciowym. Można też wykonać test doustnej tolerancji glukozy, który pozwala na określenie tak zwanej krzywej glikemicznej – to dokładniejsze badanie. Wykonuje się też badanie poziomu stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c), a także badania moczu w celu wykrycia glukozy oraz ciał ketonowych. Jeśli zostanie wykryte nieprawidłowe stężenie glukozy albo innych parametrów, należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia.