Dolegliwości intymne zdarzają się dosyć często (zwłaszcza po kuracji antybiotykowej) i chociaż nie są zazwyczaj groźne, cechuje je uciążliwość. Utrudniają skupienie uwagi w pracy, stwarzają problemy z zaśnięciem, wywołują zniecierpliwienie i zdenerwowanie.
Objawy infekcji intymnych
Infekcje pochwy nie rozwijają się nagle. Pierwszym sygnałem jest lekki dyskomfort odczuwany w okolicach intymnych. Po jakimś czasie pojawia się pieczenie lub świąd, a dopiero, kiedy choroba się rozwinie, występują upławy, ból brzucha lub cewki moczowej. Więcej informacji na temat upławów można znaleźć w artykule „Upławy – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać?”
Rodzaje infekcji i leczenie
Jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych jest grzybica pochwy. Charakteryzuje się, oprócz świądu i pieczenia, występowaniem białych, gęstych upławów. Wywołują ją drożdżaki (Candida Albicans), a leczenie polega na przyjmowaniu dopochwowych czopków o działaniu przeciwgrzybiczym. Przyczyną infekcji często są również pierwotniaki Trichomonas vaginalis, wywołujące rzęsistkowicę. Jest ona przenoszona drogą płciową. Objawia się świądem, pieczeniem oraz upławami w kolorze żółto-zielonym. Może też występować parcie na mocz i ból podbrzusza. Leczenie przeprowadza się u obojga partnerów i polega ono na stosowaniu tabletek oraz maści zabijających pierwotniaki. Zakażenie bakteriami Gardnerella vaginalis lub Escherichia coli łatwo rozpoznać po upławach w kolorze żółtym, o rybim zapachu. Towarzyszą im ból, świąd i pieczenie okolic intymnych. Bakterie Chlamydia trachomatis wywołują groźne stany zapalne jajowodów, które mogą doprowadzić do niepłodności lub zaburzeń ciąży. Ich obecność rozpoznaje się po obfitych, gęstych upławach o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, swędzeniu okolic intymnych oraz nasilających się bólach pochwy i podbrzusza. Niestety często zdarza się również, że nie wywołują żadnych objawów. Z tego powodu lekarze zalecają przeprowadzać kilka razy w roku testy na obecność bakterii Chlamydia trachomatis. Wszystkie zakażenia bakteryjne leczone są antybiotykami i przeprowadza się je u obojga partnerów, ponieważ łatwo przenoszą się drogą płciową.
Infekcji intymnych nie należy lekceważyć. Warto pokonać wstyd i udać się do lekarza, który zawsze przeprowadzi odpowiednią i skuteczną terapię, niż czekać na wystąpienie możliwych komplikacji.