Co zawiera program do fakturowania?
Tradycyjne, papierowe faktury w większości firm zastąpione zostały przez dokumenty online. Program do fakturowania przeznaczony dla każdego rodzaju działalności jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dodatkowo pozwala uniknąć przypadkowych błędów.
Jakie elementy powinien zawierać system do fakturowania?
Programy przeznaczone dla małych i średnich firm powinny wpływać na usprawnienie procesów związanych z obszarem księgowości i finansów. Dlatego wskazane jest, aby system posiadał JPK, czyli jednolity plik kontrolny, który obecnie jest jednym z podstawowych sposobów na komunikację z urzędem skarbowym i innymi instytucjami państwowymi.
W skład programu powinny także wchodzić moduły związane z magazynem, płatnościami, bazami danych i sprawami kadrowymi. Oczywiście ilość i rodzaj modułów są ściśle powiązany z zakresem działalności oraz wielkością danej firmy.
Przydatne funkcje programów dla firm
Dobry Program do fakturowania daje możliwość swobodnego dokonywania poprawek i wprowadzania modyfikacji. System powinien być jak najmniej skomplikowany, tak aby jego obsługa była możliwa nawet przez osoby nie będące specjalistami w obszarze rachunkowości, administracji i dokumentów magazynowych.
Jeśli firma działa na rynkach zagranicznych, dobrze jest postarać się o rozwiązania pozwalające na zmianę języka, aby bez problemu wystawiać dokumenty dla zagranicznych kontrahentów. Istotna jest także funkcja bezpośredniego wysyłania dokumentów, bez konieczności pobierania faktur i dostarczania ich w formie załącznika drogą mailową.
Rodzaje wystawianych dokumentów
W codziennej pracy firmy wystawiają nie tylko zwykłe faktury sprzedażowe, ale muszą być przygotowane na generowanie również innych dokumentów. Programy do fakturowania pozwalają na sporządzanie faktur korygujących, faktur proforma lub zaliczkowych. Można w nich generować również rachunki oraz dokumenty ze zintegrowanych aplikacji na przykład przesunięć magazynowych, druków do ZUS, urzędów skarbowych i Głównego Urzędu Statystycznego.