Dawniej języka niemieckiego można się było uczyć w szkole lub z prywatnym nauczycielem, później popularność zyskały niewielkie szkoły językowe. Dziś nauka niemieckiego może się odbywać w ramach różnorodnych kursów, tak jak lekcje online, stacjonarne lub w trybie mieszanym. Czym się one różnią?
Kursy języka niemieckiego online
Pandemia rozpowszechniła naukę online i trudno dziś wyobrazić sobie, że ta forma nauki zniknie, nic więc dziwnego, że pojawiły się także kursy języka niemieckiego online, jako alternatywa dla tradycyjnego nauczania. Nic w tym zaskakującego – takie szkoły zbierają kursantów nie tylko z okolicy, ale i z wielu innych miejsc. Wybór kursów jest szeroki, łatwo więc znaleźć interesujący nas pozom, dobrą szkołę, program najlepiej pasujący do naszych oczekiwań itp.
Czy kursy języka niemieckiego online mają wady? Tak, ale są one uznaniowe – w dużej mierze odnoszą się do braku bezpośredniego kontaktu z nauczycielem i czasem spędzanym przed komputerem. Nie każdy jednak uzna to za wadę.
Kursy języka niemieckiego stacjonarne
Nauczanie zdalne nie sprawia jednak, że kursy stacjonarne przestają się odbywać, ponieważ wciąż mają one wielu uczestników. Dzięki nim jest łatwiejszy kontakt z nauczycielem, bardziej bezpośrednie podejście i łatwiej zwrócić na siebie uwagę w przypadku jakichś problemów.
Niestety i tu są wady – możliwość wyboru kursu jest ograniczona przestrzennie – musi być on w rozsądnej odległości od miejsca zamieszkania kursanta, a to ogranicza możliwość wyboru i może sprawić, że trudno będzie znaleźć kurs, który spełnia większość oczekiwań kursanta.
Kursy języka niemieckiego mieszane
Istnieje też forma hybrydowa – częściowo mamy wówczas do czynienia z kursem języka niemieckiego online, a częściowo stacjonarnie. Zwykle wtedy określone zajęcia odbywają się stacjonarnie, a inne online, czasem też same zajęcia są stacjonarne, a dodatkowe konsultacje w formie online.
Dla kogo najlepsza jest taka forma kursów? Dla nieprzekonanych do realizowania kursu języka niemieckiego online z powodu dotychczasowych złych doświadczeń z nauką zdalną, dla nielubiących spędzać czasu przed komputerem, ale jednocześnie zauważających plusy nauki przez sieć i przy pomocy środków technologicznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.