Śruby to jedne z najbardziej niepozornych elementów wszystkich konstrukcji, jednak to one w dużej mierze decydują o jej wytrzymałości i szeregu parametrów. A jeśli chodzi o te wykonane ze stali nierdzewnej, to są one absolutnie wszędzie wokół nas, zarówno w naszych domach, miejscach pracy, na ulicach, jak i w pojazdach, jakimi się poruszamy. Krótko mówiąc, ciężko sobie bez nich wyobrazić jakąkolwiek gałąź przemysłu.
Zastosowanie śrub ze stali nierdzewnej
Śruby ze stali nierdzewnej wykorzystuj się do spajania różnego rodzaju konstrukcji stalowych. Są nieocenione w budownictwie morskim, przy stawianiu mostów, spajaniu kadłubów okrętów oraz przy montowaniu specjalistycznej aparatury dla przemysłu ciężkiego, chemicznego, gastronomicznego i wielu innych. Doskonale sprawdzają się przy łączeniu lekkich elementów, w tym również takich, które narażone są na długotrwałe działanie wilgoci, zmiennych warunków atmosferycznych oraz licznych kwasów i zasad. Stosuje się je przy budowie pawilonów handlowych i przemysłowych, namiotów magazynowych oraz balustrad. Co więcej, śruby nierdzewne na stałe zagościły w naszych domach, przede wszystkim jako elementy konstrukcyjne sprzętu AGD czy RTV.
Rodzaje śrub ze stali nierdzewnej
Tak szerokie zastosowanie wymusza oczywiście w pewien sposób zróżnicowanie produktu, dlatego śruby ze stali nierdzewnej dzielą się na kilka różnych kategorii o odmiennym składzie stopu oraz parametrach użytkowych. Najprościej podzielić je na trzy grupy w oparciu o rodzaj wykorzystanej w produkcji stali nierdzewnej. I tak mamy:
- śruby austenityczne – wykonane ze stali niehartowanej i najczęściej niemagnetycznej. Wyróżniamy tutaj pięć grup: śruby A1, śruby A2, śruby A3, śruby A4, śruby A5.
- śruby martenzytyczne – wykonane ze stali hartowanej do najwyższego stopnia wytrzymałości i magnetycznej. Do tej grupy należą śruby C1, C4, i C3.
- śruby ferrytyczne – wykonane ze stali nienormalizowanej i niehartowanej, ale magnetycznej.W tej kategorii znajduje się tylko jeden rodzaj śrub: F1.
Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby drobnozwojne DIN 961 / ISO 8676 sześciokątne z pełnym gwintem (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-961-iso-8676-szesciokatne-pelnym-gwintem-drobnozwojne/)
Właściwości śrub ze stali nierdzewnej
Stal nierdzewną, a co za tym idzie, wykonane z niej śruby cechuje duża wytrzymałość i wysoka odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, zarówno atmosferycznych, mechanicznych, jak i chemicznych, w tym kwasów i zasad. Za taki stan rzeczy odpowiada starannie wyważony skład stopu z odpowiednią zawartością węgla oraz chromu, a w razie konieczności, z dodatkiem innych pierwiastków. Kluczową rolę odgrywa tu właśnie chrom, który, reagując z zawartym w powietrzu tlenem, tworzy na powierzchni stali cieniutką warstewkę tlenku chromu, związku chroniącego przed korozją. Co ciekawe, w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, owa powłoka posiada zdolność do autoregeneracji, cechę, która wpływa na trwałość stali nierdzewnej. Ponadto, stop ten jest żaroodporny, łatwy w obróbce i utrzymaniu, a przy tym posiada korzystny stosunek ceny do wagi. Zresztą, mimo że wykonane z niego śruby nie należą do najtańszych, to powinny być traktowane jako inwestycja, która zwróci się z nawiązką pod postacią długiego okresu bezawaryjnego użytkowania. Wreszcie, na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej właściwości stali nierdzewnej, a mianowicie o jej walorach estetycznych, które są szczególnie istotne w przypadku konstrukcji obecnych w naszych domach, biurach czy wszelkich przestrzeniach reprezentacyjnych.