Śruby można podzielić na wiele możliwości – na przykład ze względu na kształt, wymiary, zastosowanie, materiał z jakiego są produkowane czy też normy. Aby więc szybko dopasować, wyszukać i wybrać odpowiedni element, warto wiedzieć, że obowiązują normy regulujące pewne czynniki i dzielące śruby na funkcjonalność oraz połączenia. Tym bardziej jednak należy mieć na uwadze, że dostępne są różne normy klasyfikacyjne, co może prowadzić do nieporozumień na linii producent-klient.
Konwersja norm ISO, DIN i PN
W Polsce można spotkać trzy znane normy: ISO, PN oraz DIN. Normy ISO obowiązują w ponad 160 krajach i mają ogromny wpływ na produkowane wyroby. PN, czyli Polskie Normy są – jak nazwa wskazuje – dostępne w Polsce, zaś DIN reguluje Niemiecki Instytut Normalizacyjny, które zyskały jednak popularność poza granicą rzeczonego państwa, w tym również w naszym.
Normy pomagają określić cechy i wymagania, które muszą spełniać dane śruby. Klienci niejednokrotnie kierują się regulacjami i zwracają uwagę na spełnianie przez odpowiednie produkty danych norm. Choć materiały, z których są wykonywane śruby mogą się różnić od siebie, to każdy produkt tego typu posiada odmienne właściwości oraz możliwości zastosowań. Podobnie jest również z powłoką, która ma ogromny wpływ na ochronę śrub m.in. przed szkodliwym działaniem korozji. W normach również można znaleźć klasy wyrobu, które dostarczają informacji na temat plastyczności oraz wytrzymałości na rozciąganie poszczególnych śrub.
Normy ISO, DIN, jak i PN określają również elementy charakterystyczne tzn. wymiary, kształty łbów oraz rodzaje gwintów elementów złącznych.
Jak odczytać normy PN, ISO i DIN?
Wybierając dany rodzaj śruby, należy sprawdzić, jakie normy go opisują. Producenci zwykle stosują się do zasad ustalonych przez instytucje normalizacyjne, jednak problem może tkwić w różnych normach dotyczących wyrobów danego rodzaju. Tabele pozwalają więc porównać i dokonać konwersji pomiędzy poszczególnymi regulacjami dla jednego produktu. Należy jednak pamiętać, że istnieją elementy złączne które opisuje tylko jedna konkretna norma. W tym celu warto zwrócić uwagę na śruby z łbem kulistym z gniazdem sześciokątnym ISO 7380, które – choć spełniają regulacje 7380 z tabeli ISO -nie posiada odpowiedników PN i DIN.
Śruba ISO 7380 z łbem kulistym na imbus występuje w dwóch klasach wytrzymałości mechanicznej tzn. 8.8 oraz 10.9. Ponadto mogą posiadać powłokę antykorozyjną w postaci ocynku. W miejscach gdzie elementy narażone są na działanie wilgoci zaleca się stosowanie śrub z łbem grzybkowym wykonanych ze stali nierdzewnej A2, bądź kwasoodpornej A4. Śruby ISO 7380 znajdują szerokie zastosowanie przy budowie wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych oraz maszyn produkcyjnych.