Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym większość czasu spędzamy w nocy. Jednak wcale nie oznacza to, że jego oświetlenie jest mało ważne – wprost przeciwnie. Odpowiednio dobrane lampy do sypialni to podstawa. O czym powinniśmy pamiętać przy ich zakupie?
Dobierz kilka źródeł światła
Sama lampa wisząca albo plafon u sufitu to za mało – w sypialni warto zastosować kilka różnych źródeł światła. Podstawa to lampki nocne, które umieszczane są przy łóżku. Dzięki nim możemy wygodnie korzystać ze światła bez potrzeby każdorazowego udawania się do włącznika przy drzwiach.
Zatem najczęściej w sypialni umieszcza się lampę główną, która ma za zadanie oświetlenie pomieszczenia w całości, a także lampki nocne – jedna albo dwie lampki umieszczone po boku łóżka. Mogą być to lampki umieszczone na stolikach nocnych, ale można również zastosować lampy podłogowe, kinkiety czy zabudowę z taśmą LED albo oczkami LED.
Do wyboru mamy wiele ciekawych modeli, na przykład lampy Philips, które są w stanie także zmieniać kolory, aby stworzyć we wnętrzu przytulną atmosferę.
Nie przesadzaj z natężeniem światła
Mocne, intensywne światło w sypialni nie będzie prezentowało się zbyt dobrze. To pomieszczenie, w którym wypoczywamy, dlatego lepiej zakupić do niego żarówki albo lampy emitujące przytłumione, klimatyczne światło.
Jeśli nie wiemy, na jakie żarówki się zdecydować, warto postawić na energooszczędne żarówki LED, które pobierają niewielką ilość energii i przy tym pozwalają również na korzystanie z funkcji ściemniania – musimy wtedy wybrać odpowiedni typ żarówki przystosowanej do użycia ze ściemniaczem.
Wybierz ciepłą barwę światła
Warto też pamiętać o tym, że oprócz samej mocy, czyli natężenia światła powinno mieć ono odpowiednią barwę. Sypialnia to pomieszczenie, w którym wypoczywamy, dlatego zaleca się zastosowanie żarówek o barwie cieplejszej – przypomina ono barwę zwykłej żarówki żarowej i świeczki, czyli ma nieco żółtawy kolor.
Żarówki o ciepłe barwie światła powodują, że łatwiej możemy wprowadzić się w stan relaksu. Z kolei żarówki o barwie neutralnej albo zimnej aktywizują, dlatego nie są polecane do stosowania w pomieszczeniach, w których wypoczywamy, w tym w sypialniach.