Decydując się na ogrzewanie podłogowe we własnym domu, należy pamiętać, że mimo iż jest ono bardzo praktyczne oaz wygodne, w trakcie instalacji na budującego może czyhać kilka pułapek. Zdarza się, że niektóre osoby, które chciałyby mieć w sowim domu tego rodzaju ogrzewanie, dość szybko rezygnują z jego montażu ze względu na niepochlebne opinie, wydawane przez ludzi, którzy się na tym zazwyczaj w ogóle nie znają. Warto więc zasięgnąć garść informacji na ten temat, aby nie bać się stworzyć systemu ogrzewania, jaki byłby dla nas najbardziej wygodny.
Podłogowy system ogrzewania w mieszkaniu
Warto pamiętać, że instalacja ogrzewania podłogowego wyłącznie w domu jednorodzinnym jest mitem, jednakże należy również zdawać sobie sprawę z tego, że cały proces montażu ogrzewania podłogowego, który odbyłby się w mieszkaniu, byłby utrudniony. Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga bowiem przede wszystkim odpowiedniego przygotowania wylewki, co powinno być przewidziane już na etapie samego projektowania konkretnego budynku. Chcąc jednak być w posiadaniu czegoś na kształt typowego ogrzewania podłogowego, warto pokusić się o instalację specjalnej maty elektrycznej, którą można umieścić niemal w każdym pomieszczeniu bez zbędnych ograniczeń, na przykład w kleju mocującym płytki podłogowe bądź też w wylewce pod powierzchnią podłogi.
Odpowiednia temperatura
Poza tym, przed instalacją ogrzewania podłogowego, warto mieć także na uwadze dość oczywisty fakt, że aby było ono komfortowe dla wszystkich mieszkańców danego domu lub mieszkania, temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Należy więc zadbać o to, by zapewniała ono jedynie przyjemne ciepło, natomiast nie może ona powodować uczucia gorąca w okolicy nóg, co mogłoby spowodować wystąpienie na nich różnego rodzaju obrzęków. Warto więc zadbać, aby nasze ogrzewanie podłogowe było zaprojektowane tak, aby temperatura podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych nie przekraczała 29 stopni Celsjusza.
Wygodny dom: praktyczne rozmieszczenie mebli
Inną istotną kwestią podczas przymierzania się do budowy ogrzewania podłogowego pozostaje również rozmieszczenie poszczególnych mebli w danych pomieszczeniach, gdzie ma się ono znajdować. Warto mieć to szczególnie na uwadze w przypadku rozmieszczania dużych, ciężkich i dość masywnych mebli, a także wszelkiego rodzaju elementów wyposażenia, które bezpośrednio zajmują znaczną powierzchnię podłogi w danym miejscu. Ważne jest więc, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem poszczególnych przedmiotów, które w jakiś sposób utrudniałyby swobodne rozprzestrzenianie się ciepła w pokoju. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na meble i wyposażenie, takie jak: szafki kuchenne, szafy wnękowe, wanny czy też brodziki w przypadku przestrzeni łazienkowych.